Vecpiebalgas novada pašvaldība Vecpiebalgas novada pašvaldība
Alauksta 4, Vecpiebalgas pagasts, Vecpiebalgas novads, LV-4122, Latvija
+371 64107279, 64125751, mob. +371 28381960
+371 64161969 (fakss vienots visām novada iestādēm)
vecpiebalga@vecpiebalga.lv
·  Darba piedāvājumi
·  Izsoles
·  Kultūras pasākumi
·  Pašvaldības autoceļu saraksts


<< Decembris 2017 >>
POTCPSSv
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

81197

VECPIEBALGAS NOVADA DOMES PRIEKŠSĒDĒTĀJA SKAIDROJUMS PAR IZPILDDIREKTORA IEVĒLĒŠANAS MOTIVĀCIJU UN PROCEDŪRU
27.09.2017


Vecpiebalgas domes 21.septembra ārkārtas sēdē tika ievēlēts jauns domes priekšsēdētāja vietnieks – Edgars Bērzkalns, kā arī izpilddirektore – Lelde Burdaja. Daļā novada sabiedrības, kā arī publiskajā telpā patlaban izskanējušas diskusijas par to, cik likumīga vai nelikumīga, caurspīdīga vai necaurspīdīga ir bijusi tieši izpilddirektora iecelšanas procedūra, ņemot vērā, ka uz šo vakanci netika rīkots pretendentu konkurss. Man kā novada domes priekšsēdētājam ir svarīgi un vienlaikus arīdzan pienākums izskaidrot sabiedrībai to kā un kāpēc tiek pieņemti šādi vai citi domes lēmumi. Šis gadījums, manuprāt, ir īpaši svarīgs.

Lai nebūtu spekulācijas par domes lēmuma tiesisko pamatu, uzreiz vēlos uzsvērt, ka likuma “Par pašvaldībām” 68.pants ļoti lakoniski un precīzi nosaka izpilddirektora iecelšanas tiesisko pamatu – pēc domes priekšsēdētāja priekšlikuma dome ieceļ izpilddirektoru. Tātad ļoti skaidri ir noteikts, ka lēmējvara ir atbildīga par izpildvaru un tieši šāda un ne savādāka ir izpilddirektora iecelšanas kārtība. Jā, protams, vienmēr pastāv iespēja dažādos veidos izvērtēt pretendentus – vai nu tas ir konkurss vai lēmējvaras savstarpējās konsultācijas. Katrā ziņā Latvijas pašvaldībās līdz šim ir piemērotas dažādas prakses, izvērtējot potenciālos pretendentus, taču gala rezultātā pēc priekšsēdētāja priekšlikuma izpilddirektoru ar balsu vairākumu ieceļ dome.

Kādēļ uz Vecpiebalgas novada pašvaldības izpilddirektora vakanci netika rīkots konkurss?

Pirmkārt, vēl pirms manas apstiprināšanas domes priekšsēdētāja amatā, es visiem domes deputātiem solīju, ka nākšu klajā ar savu redzējumu par to, kā būtu jāorganizē domes darbs un kādai būtu jābūt vadības komandai, visupirms jau izvēloties vietnieku un visbeidzot izpilddirektoru. Pēc ievēlēšanas es savu solījumu turēju un deputātiem motivēti izvērtēšanai un apspriešanai vietnieka amatam virzīju Edgaru Bērzkalnu, bet izpilddirektora amatam Leldi Burdaju. Dome kā lēmējvara ir politiska institūcija, tādēļ kandidātu izvirzīšanu deputātiem motivēju gan politiski, gan arī pēc būtības, ņemot vērā katra kandidāta personīgās kvalitātes, kas būtu svarīgas, ieņemot attiecīgo amatu. Edgars Bērzkalns ir ievēlēts no apvienības “Vecpiebalgas novadam”, tātad aiz Edgara ir savs vēlētāju loks, gluži tāpat, kā aiz manis kā vēlētāju apvienības “Novada attīstībai” pārstāvim. Savukārt Lelde vēlēšanās startēja no apvienības “PAR jaunajiem” un arīdzan ir ieguvusi daļas novada sabiedrības atbalstu. Protams, pēc stāšanās izpilddirektores amatā, Lelde pamet lēmējvaru, un viņa vairs nepiedalīsies politikas veidošanā, bet gan tās īstenošanā. Savukārt, ja pēc būtības, tad Edgars ir deputāts jau otrajā sasaukumā, viņš ir uzņēmējs ar juridisko izglītību, un tieši šie aspekti manā skatījumā šobrīd ļoti palīdzētu stiprināt domes darbu. Toties Leldei ir būtiska pieredze pašvaldības administratīvajā darbā Vecpiebalgas novadā, nupat ir uzkrāta pieredze arī kaimiņu pašvaldībā, viņa jau ir praktizējusi izpilddirektora darbu, uz laiku aizstājot līdzšinējo izpilddirektoru viņa prombūtnes laikā, kā arī būtiska ir viņas pieredze pašvaldībai svarīgu projektu vadībā - gan vietējā, gan starptautiskā mērogā.

Otrkārt, bija svarīgi nevilcināties ar jauna izpilddirektora iecelšanu, jo faktiski gandrīz mēnesi kopš 28.augusta pašvaldība strādāja ar izpilddirektora pienākumu izpildītāju, kam nācās apvienot divus amatus. Līdz ar to, ja tiktu rīkots konkurss, pašvaldība vēl kādu laiku būtu bez pastāvīga izpilddirektora, kas nekādā veidā nesekmētu nedz domes, nedz visas pašvaldības darbu.

Lūk, šādu savu redzējumu es piedāvāju visiem domes deputātiem. Ņemot vērā līdz šim visnotaļ sašķelto domes darbu, man bija svarīgi, lai gala rezultātā manam piedāvājumam būtu teju maksimāls deputātu atbalsts. Lai arī deputātu domas sākotnēji nebija viennozīmīgas, gala rezultātā mēs spējām vienoties, ka visi kopā redzam šādu ceļu kā kompromisu sekmīgam darbam nākotnē. Ja šāda neformāla vienošanās un savstarpējā sapratne nebūtu bijusi, es nebūtu izsludinājis domes sēdi šo jautājumu lemšanai. Taču beidzamajā brīdī pirms sēdes, attiecībā uz atbalstu izpilddirektora amata kandidātei Leldei Burdajai, trim deputātiem domas mainījās. Tam par pamatu tika minēti atsevišķi jaunatklāti apstākļi. Priekšsēdētāja vietnieku ievēlējām vienbalsīgi ar 9 balsīm PAR. Taču tā kā izpilddirektora atbalstam nebija vienprātīga atbalsta, tad pirms kandidatūras oficiālas izvirzīšanas es deputātiem piedāvāju izdiskutēt un nobalsot par to, vai atlikt izpilddirektora iecelšanas procedūru un rīkot konkursu. Pēc debatēm domes vairākums nobalsoja par to, ka izsludinātā izpilddirektora iecelšanas procedūra nav jāatceļ, līdz ar to, balstoties uz vairākuma lēmumu, es virzīju apstiprināšanai izpilddirektora amatam Leldi Burdaju, kura saņēma domes vairākuma atbalstu. Vēlos uzsvērt to, ka esmu izdevis rīkojumu par Leldes Burdajas pieņemšanu darbā par izpilddirektori, nosakot pārbaudes laiku uz trim mēnešiem līdz 21.decembrim, līdz ar to jaunieceltās izpilddirektores darbs tiks izvērtēts!

Manuprāt, pārmest domei to, ka izpilddirektora iecelšanas procedūra ir bijusi neatbilstoša labas pārvaldības praksei, nav īsti korekti, jo izpilddirektora iecelšana ir domes kompetencē, kā to nosaka likums. Lai cik ļoti mēs katrs vēlētos, lai svarīgākie lēmumi tiktu pieņemti vienprātīgi, tomēr citreiz ir jārēķinās ar vairākuma viedokli un ir pilnīgi nepieņemams mazākuma diktāts. Tad jau vispār varētu rasties jautājums, kāda jēga ir demokrātiski ievēlētai lēmējvarai, ja tā vairs nevar pieņemt lēmumus, ko tai ir deleģējusi likumdošana. 

Taču vissvarīgākais, ko šobrīd vēlos lūgt novada sabiedrībai, ņemot vērā, ka domes vadībā ir gan jauns priekšsēdētājs, gan viņa vietnieks, gan izpilddirektors – lūdzu ļaujiet mums ar savu darbu apliecināt to, vai mēs esam pienācīgi ieņemt šos amatus, kuri demokrātisku un tiesisku procesu rezultātā šobrīd mums ir deleģēti.

Domes priekšsēdētājs Indriķis Putniņš
      Atpakaļ