DOMES PRIEKŠSĒDĒTĀJS

BRĪVĪBAS IZCĪNĪŠANAS SIMTGADI GODINOT

Novembris 2019.
Priekšsēdētāja sleja.

Ik gadu, kad klāt ir novembris, klāt ir arī Latvijas valsts svētku laiks. Arī šogad. Taču, vai mēs apzināmies, ka šī gada novembris savā ziņā ir pat ļoti īpašs ar ļoti zīmīgu jubileju? Es neapgalvošu to, ka tas, kas Latvijā notika pirms 100 gadiem 1919. gadā un vainagojās ar ļoti nozīmīgu noslēgumu tieši 11. novembrī, ir svarīgāks par valsts dibināšanas aktu 1918. gada 18. novembrī, bet skaidrs ir viens – ja pēc Latvijas valstiskuma izveidošanas nesekotu brīvības cīņas par valstiskuma nostiprināšanu de facto, protams, arī virkne starpvalstu, tostarp lielvaru savstarpējo cīņu jau pēc Pirmā pasaules kara noslēguma, jaundibinātā Latvijas valsts nebūtu.
Mēs labi zinām to, kas ir mūsu valsts svarīgākie datumi, tostarp 1918. gada 18. novembris un 1919. gada 11. novembris. Taču reti aizdomājamies par to, kam bija jānotiek, lai līdz šajās dienās lemtajam un paveiktajam nonāktu. Brīvības cīņu simtajā gadā ar lielu interesi esmu klausījies Latvijas Radio iknedēļas raidījumu ciklu “Neatkarības karš. 1919”, kur tiek stāstīts par brīvības cīņu vēsturi. Tik daudz datumu un notikumu, tik daudz cīņu, arī daudz upuru un nesavtīgas rīcības – tas viss viena gada ietvarā, lai 18. novembrī dibinātā Latvijas valsts iegūtu īstenu suverenitāti, lai neziņa par nākotni izgaistu un ļaunais karadarbības murgs izbeigtos. Mūsdienās, kad dzīvojam mierpilnu dzīvi, iepretim tai, kādu piedzīvoja mūsu senči, un gaužamies par to, ka viss ir slikti, būtu tā krietni ikkatram jānosarkst. Jā, kāds teiks, ka pirms 100 gadiem bija citi laiki, mūsdienās viss ir savādāk, taču… tad paraugāmies uz to, kas šodien notiek daudzviet pasaulē, un tad atkal varam apdomāt par to, kādā vidē mums ir lemts dzīvot tagad. Esam priviliģēti.
Cienījamie novadnieki! Svinot valsts svētkus šā gada novembrī, īpaši pieminēsim tautiešus, kas pirms 100 gadiem, nesaudzējot nedz savu veselību, nedz dzīvību, cīnījās par Latvijas valstisko neatkarību. Atdosim godu tiem, kas izcīnīja un nostiprināja Latvijas neatkarību, kādēļ šobaltdien varam dzīvot brīvā valstī un demokrātiskā sabiedrībā. Zinot to, ka pirms 100 gadiem par brīvību cīnījās arī daudz jaunu cilvēku, tostarp daudz skolnieku, esmu gandarīts, ka savā ziņā tīri simboliski, bet tai pašā laikā ļoti nozīmīgi, Vecpiebalgas vidusskolā līdz ar šo mācību gadu ir ieviesta jauna mācību programma – valsts aizsardzības mācība-, lai tādējādi audzinātu ne vien fiziski aktīvus un drosmīgus, bet arīdzan patriotiskus Latvijas valsts jaunos pilsoņus.
Sveicu jūs visus Latvijas valsts 101. gadadienā un Brīvības cīņu 100. jubilejas gadadienā! Dievs, svētī Latviju!
Indriķis Putniņš, domes priekšsēdētājs

Saistītie raksti

Apskati arī šo
Close
Back to top button