SAULRIETI

Kārļa Skalbes muzejs “Saulrieti”

tālr. 26494406

Piedāvājam:

ekskursijas muzejā;
tematiskus pasākumus;
svinīgu rituālu kāzu godos (piedāvājums spēkā tiem, kas iepriekš pieteiksies pa t.26494406).

Darba laiks:

atvērts apmeklētājiem katru dienu no 15.maija līdz 15.oktobrim 10.00 – 17.00;
GPS: 57.0781, 25.8421

“Savai mājai Vecpiebalgā, Incēnu kalnā, ko ar lielām grūtībām bija uzcēlis, Kārlis Skalbe bija devis Saulrietu vārdu. Saulrietu lielajā istabā līdz augšstāvam stiklotā gala siena ļāva ieplūst visai rožainajai norieta gaismai. No tā, – vai arī no tā, ka dzejnieks tur bija cerējis pavadīt mūža vakaru, – cēlies Saulrietu vārds. Augšstāva lievenī stāvēt bija tas pats, kas atrasties pasaules centrā: uz trim debesu pusēm- pāri Alaukstam, kura spožais līmenis, lai gan divu kilometru attālumā, rādījās kā sudraba bļoda gulam turpat zem lejas stāva logiem, pāri Taunam, kura purvainais krasts varētu būt aprakstīts “Ezerieša meitā”, pāri septiņsalu Inesim- izplētās desmitiem kilometru tāls novads zilu kalnu pauguru. Šķitums bija tāds, ka nav otras tik skaistas vietas visā pasaulē.” L. Skalbe

18 gadus (1926-1944) “Saulrieti” ir Skalbju ģimenes vasaras iemīļotākā atpūtas vieta. Dzimtajā novadā, dzimto “Incēnu” tuvumā Kārlis Skalbe rod atelpu no trauksmainās Rīgas dzīves, smeļas iedvesmu literārajai darbībai un veldzē dvēseli kopš bērnības pazīstamo un iemīlēto ezeru, mežu un pakalnu harmonijā. Arī šodien zinātkārs ceļotājs ir mīļi gaidīts viesis latviešu pasaku ķēniņa pilī ( kā māju neparastās arhitektūras un saimnieka oriģinālās daiļrades dēļ dēvējuši draugi ). Kopš 1987.gada mājā darbojas Kārļa Skalbes memoriālais muzejs, kas ļauj ielūkoties Skalbju ģimenes tālo vasaru dzīvē, baudīt neatkārtojamu ainavu, kas paveras no Kārļa, Lizetes un Ilzes Skalbju kapavietas Vaktskalnā un pietuvoties dzejnieka pasaules redzējuma brīnumam.

 K. Skalbes kapavietas projekta autore ir arhitekte Ausma Skujiņa, pieminekļa autori –  tēlnieki Andrejs Jansons un Maija Baltiņa. Kapavieta veidota kā laiva ar vējā plandošu buru, tā simbolizējot Kārļa Skalbes daiļrades romantisko līniju, un reizē tas ir Skalbju dzimtas traģikas simbols. Kapavieta iekārtota 1992.gada pavasarī, neilgi pirms K. Skalbes un L. Skalbes pelnu urnu pārvešanas no Stokholmas Augstās Kraujas baznīcas (pārbedīšana notika 1992.gada 20.jūnijā).

Back to top button