Cēsu novada pašvaldības vadība otrdien, 12.novembrī, sarunu vakarā tikās ar Vecpiebalgas pagasta iedzīvotājiem, lai pastāstītu par paveiktajiem un plānotajiem darbiem Vecpiebalgas pagastā, kā arī informētu par aktualitātēm novadā.
Sarunu vakars norisinājās Vecpiebalgas Kultūras namā. Tajā piedalījās Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs, domes priekšsēdētāja vietniece Inese Suija-Markova, domes priekšsēdētāja vietnieks Atis Egliņš-Eglītis, Vecpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja p.i. Lelde Burdaja un citi Vecpiebalgas apvienības pārvaldes speciālisti.
Sarunu vakara gaitā tika sniegtas atbildes uz iedzīvotāju iesūtītajiem un klātienē uzdotajiem jautājumiem.
Aktuālāko jautājumu apkopojums
Vai ir cerība kādreiz atjaunot Vecpiebalgas vidusskolu?
Iespēja, protams, pastāv, bet viss ir atkarīgs no bērnu skaita. Demogrāfiskie rādījumi pašlaik nav iepriecinoši.
Kāda ir "Kalna Kaibēnu" mājas nākotne pie Brāļu Kaudzīšu muzeja?
Pašvaldībai piederošā "Kalna Kaibēnu" māja pašlaik netiek izmantota. Lai māju uzturētu, nepieciešami papildu finanšu līdzekļi. Pašvaldība plāno to nodot atsavināšanai. Iegūtos līdzekļi tiks ieguldīti Brāļu Kaudzīšu memoriālā muzeja "Kalna Kaibēni" attīstībā, lai veicinātu kultūras mantojuma saglabāšanu un pieejamību iedzīvotājiem un viesiem.
Kā iedzīvotāji var izteikt viedokli par vadītāju darbu?
Katru gadu decembrī notiek Cēsu novada iedzīvotāju aptauja, kurā visi novada iedzīvotāji tiek aicināti paust savu viedokli par pašvaldības darbu un sniegtajiem pakalpojumiem, piemēram, būvvaldes, sociālā dienesta un apvienību pārvalžu darbību. Aptaujas rezultāti tiek izvērtēti, un nepieciešamības gadījumā tiek veikti uzlabojumi, kā arī pārrunas ar konkrētu nodaļu vadītājiem, lai uzlabotu pašvaldības darba kvalitāti.
Vai no Cēsu pašvaldības ir sagaidāms rīkojums izslēgt nakts apgaismojumu dzīvojamās kvartālos Vecpiebalgā, Dzērbenē, Inešos un Taurenē?
Pašvaldība nav noteikusi konkrētu regulējumu par apgaismojuma izslēgšanu dzīvojamajos kvartālos vai uzstādījusi noteiktus laikus, kad tam jābūt ieslēgtam. Iedzīvotājiem ir iespēja vienoties par nakts apgaismojuma režīmu, nosakot laikus, kad vēlas, lai ielas vai pagalmi būtu apgaismoti.
Kā attaisnojies eksperiments ar ezeru apsaimniekošanu? Kādi ir ieguvumi vai mācības? Vai nevarētu ļaut pagastam apsaimniekot, kā tas bija līdz šim?
Ezeru apsaimniekošanu Cēsu novada teritorijā veic biedrība "Gaujas ilgtspējīgas attīstības biedrība".
Visi novada ezeri tika apsekoti un sadalīti četrās prioritāšu kategorijās, balstoties uz to nozīmi zivsaimniecībā, kultūrvēsturē un rekreācijā. Piemēram, Alauksta un Ineša ezeri klasificēti kā augstākās prioritātes ezeri, kuri saņem vislielāko uzmanību.
Biedrība veikusi daudzus uzlabojumus, tostarp labiekārtojusi peldvietas, uzstādījusi informatīvos stendus par ezerā mītošajām zivīm, kā arī labiekārtojusi piekļuves pie ezeriem. Tāpat biedrība aktīvi veic maluzvejniecības uzraudzību un zivju resursu papildināšanu, uzlabojot vietējās vides ekoloģisko līdzsvaru un makšķerēšanas iespējas.
Šogad notikuši vairāki izglītojoši pasākumi, nometnes un tikšanās ar iedzīvotājiem.
Licencētās makšķerēšanas ieviešana Alauksta un Ineša ezeros ir nesusi labus rezultātus. Pirmajā gadā izsniegtas 814 licences Ineša ezerā un 778 Alaukstā. Ienākumi no licencēm tiek sadalīti šādi: 7% realizācijas izdevumiem, 20% valsts Zivju fondam, atlikusī summa paliek pašvaldībai, lai ieguldītu ezeru attīstībā.
Šis apsaimniekošanas modelis ļāvis efektīvi sakārtot ezeru pārvaldību un paplašināt sniegto pakalpojumu klāstu, uzlabojot ezeru pieejamību un nodrošinot labāku vides aizsardzību.
Kāpēc Cēsu pilsētas svētkos koncerti bija bez maksas, bet ārpus Cēsīm, Cēsu novadā, iedzīvotājiem bija par tiem bija jāmaksā?
Ārpus Cēsīm ne visi svētku koncerti apvienību svētkos bija maksas. Kultūras pārvaldes mērķis ir strādāt pie tā, lai nākotnē panāktu līdzsvaru starp pasākumu budžetiem visā novadā. Diskusijas par šo jautājumu ir sākušās. Tiks diskutēts arī par to, kuri pasākumi būtu pieejami bez maksas un kuri — par maksu.
Pasākumu finansējums un pieejamība iedzīvotājiem ir cieši saistīta ar tradīcijām un dažādām izmaksām, tostarp tehniskajām un drošības prasībām.
Cēsu pilsētas svētku organizēšana ir sarežģīts process, kuru nav iespējams īstenot tikai ar pašvaldības budžeta līdzekļiem. Katru gadu tiek meklēts papildu finansējums no sponsoriem, lai nodrošinātu kvalitatīvu un daudzveidīgu svētku programmu.
Kā Vecpiebalgas pašdarbnieku kolektīvi var iesaistīties "Cēsis – Latvijas kultūras galvaspilsēta 2025" pasākumos?
Viena no lielākajām aktivitātēm būs lieluzvedums "Māls", kurā arī tiks iesaistīti novada kolektīvi. Plānoti arī citi novada pasākumi, kuros Vecpiebalgas pašdarbniekiem būs iespēja piedalīties.
Pēc novadu reformas viss ir centralizēts. Centralizēta grāmatvedība, izglītība, kultūras un sporta dzīve.
Kādas funkcijas uz vietas atlikušas pārvaldes vadītājam?
Pēc novadu reformas vairākas funkcijas ir centralizētas Cēsīs, tomēr tas nenozīmē, ka vietējās iespējas ir izzudušas un pakalpojumi nav pieejami. Piemēram, sporta jomā Vecpiebalgā joprojām aktīvi darbojas līdzšinējais sporta koordinators. Lai gan struktūra mainījusies, galvenā loma ir savstarpējai komunikācijai starp pašvaldības struktūrām.
Kas ir zināms par bumbu patvertnēm novadā?
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) tuvākajā laikā apkopos informāciju par Cēsu novadā pieejamajām bumbu patvertnēm. Tās, kas tiks atzītas par atbilstošām drošības prasībām, tiks atbilstoši marķētas un digitāli atspoguļotas.
Cēsu novada pašvaldības būvvalde veikusi pašvaldības īpašumu apsekošanu. Iedzīvotāji tiek aicināti apsekot un sakārtot savus māju pagrabus, lai nodrošinātu drošību nepieciešamības gadījumā.
SIA "Līgatnes komunālserviss" pakalpojumu ieviešana. Kas iedzīvotājiem būtu jāzina?
Vecpiebalgas katlu mājā, Gaismas ielā 6A, siltumenerģijas apgādes sistēmu pārņem SIA "Līgatnes komunālserviss".
Turpmāk iedzīvotāji katru mēnesi saņems divus rēķinus – vienu no pašvaldības par auksto ūdeni, otru no Līgatnes komunālservisa par apkuri un aukstā ūdens uzsildīšanu.
Līgatnes komunālservisa rēķinus būs iespējams apmaksāt ar bankas pārskaitījumu vai tirdzniecības veikalā "top!"
Skaitītāju rādījumus joprojām varēs iesniegt Vecpiebalgas apvienības pārvaldē.
Jautājumos par siltumapgādi saziņai joprojām pieejams Vecpiebalgas saimniecības vadītājs Aldis Mālnieks.
Ja būs nepieciešamība, tiks rīkota klātienes sapulce ar SIA "Līgatnes komunālserviss", lai skaidrotu visus neskaidros jautājumus.
Vai sociālā joma nav aizmirsta?
Sociālais dienests turpina meklēt piemērotu nodaļas vadītāju. Sociālajai jomai finansiāls atbalsts no pašvaldības ir nodrošināts katru gadu, lai garantētu nepieciešamos pakalpojumus iedzīvotājiem.
Vai ir iespējams pielāgot satiksmes autobusu reisus no Cēsīm?
Iedzīvotāji aicināti ziņot par konkrētiem autobusu reisiem, kuriem nepieciešamas izmaiņas. Nelielas laika izmaiņas, 5–15 minūšu ietvaros, var tikt izvērtētas un ieviestas.
Vai tiek risināts jautājums par Vecpiebalgas bērnudārza jumta stāvokli?
Pašvaldība ir informēta par Vecpiebalgas bērnudārzā jumta defektiem, un tiek meklēti risinājumi, lai problēmas novērstu un nodrošinātu, ka lietus ūdens neiekļūst zem jumta.
Jumts ir apsekots kopā ar būvuzraugu un būvnieku, lai identificētu problēmu un rastu risinājumu.
Jumtam vēl ir garantija, tāpēc nepieciešamo remontdarbu izmaksas pašvaldībai nebūs jāsedz.
Kad plānoti ceļa Vecpiebalga–Cirsti remontdarbi?
Pašlaik konkrēta informācija par ceļa remontdarbu uzsākšanu nav. Pašvaldība ir pārrunājusi šo jautājumu ar Latvijas Valsts ceļiem.