DOMES PRIEKŠSĒDĒTĀJS

MAIJA SVĒTKI ŠOGAD JUBILEJU ZĪMĒ!

Maijs 2020. Priekšsēdētāja sleja.
Cienījamie Vecpiebalgas novada iedzīvotāji!
Šajā laikā, kad mūsu ikdienas dzīve ir mainījusies līdz nepazīšanai kā vēl nekad un tā īsti par svētku svinēšanu mēs nemaz nedrīkstam uzdrīkstēties domāt, man tomēr gribas atgādināt par svinamiem svētkiem, kas neiztrūkstoši mūs sagaida ikkatru gadu pašā maija sākumā – tā ir Latvijas Republikas Satversmes sapulces sasaukšanas diena 1. maijā un Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas diena 4. maijā. Šķiet, ka ar visiem ārkārtas situācijas ierobežojumiem, mēs esam palaiduši garām, ka šogad šīs dienas ir jubileju zīmē – Satversmes sapulce sanāca tieši pirms 100 gadiem, bet Neatkarības deklarāciju Augstākā padome pieņēma pirms apaļiem 30 gadiem!
Kad neatrauti vienu no otras svinam valsts dibināšanas dienu 18. novembrī un Lāčplēša dienu 11. novembrī, mēs nemaz neaizdomājamies, ka 1. maijam arī ir tik ļoti būtiska nozīme neatkarīgas Latvijas valsts dzīvē, jo var teikt, ka tieši ar šo datumu pirms 100 gadiem pirmoreiz aizsākās parlamentāras demokrātijas valsts iekārta Latvijā. Un tieši pateicoties šādai valsts iekārtai, mēs esam nostiprinājušies to pasaules un Eiropas valstu saimē, kas augstā vērtē tur demokrātijas un brīvas sabiedrības vērtības. To kopšana gan ir mūsu pašu atbildība!
Savukārt 1990. gada 4. maijs bija zīmīgs ar to, ka pēc 50 gadu okupācijas gadiem, Latvija atjaunoja neatkarīgu valsti. Lai arī līdzīgi kā 1918. gadā arī pirms 30 gadiem, pēc neatkarības pasludināšanas, līdz reālai neatkarīgas valsts nostiprināšanai vēl bija ejams ceļš, kas nesa arī cilvēku upurus, tomēr uzdrīkstēšanās lemt un parlamenta vairākumam nobalsot par neatkarības atjaunošanu, ir ļoti nozīmīgs pavērsiens Latvijas tautas un valsts atmodas laikā. Lai arī tobrīd biju tikai vēl sākumskolēns, es ļoti spilgti atceros kā kopā ar tēti un mammu bijām pielipuši pie radioaparāta, kad tika nolasīts katra Augstākās padomes deputāta vārds un uzvārds, un balsojums. Bija “PAR” un “NEBALSO”, jo interfrontisti uzskatīja, ka šāds balsojums nav leģitīms un tajā nav jāpiedalās. PAR bija krietni vairāk! Tobrīd sajutu milzu saviļņojumu. Tobrīd tas bija bērna saviļņojums par kaut ko šķietami svarīgu un skaistu, par ko vecāki runāja. Tā pa īstam šīs dienas nozīmi spēju novērtēt tikai pieaugot. Taču esmu lepns, ka man ir atmiņas par šo klātesamību tik nozīmīgā notikumā Latvijas valstij un tautai.
Novadnieki! Aicinu ikkatru atzīmēt šos Latvijai tik būtiskos svētkus tā, kā to ļauj šā brīža sarežģītā situācija. Savās ģimenēs, savās mājsaimniecībās, kā tagad populāri mēdz teikt. Nav jau svarīgi to darīt skaļi un ar lielu vērienu, bet galvenais ir novērtēt to, kas mums ir dots, to, kur un kādā valstī mēs varam dzīvot. Jo bieži vien ikdienas steigā un sadzīves problēmās mēs izgāžam savas dusmas pār savu valsti, bet neaizdomājamies par to, kādā ellē mēs dzīvojām pirms savas valsts atjaunošanas…
Gaišus, pavasarīgus svētkus! Dievs, svētī Latviju!
Indriķis Putniņš, domes priekšsēdētājs

Saistītie raksti

Back to top button