DOMES PRIEKŠSĒDĒTĀJSNovads

MŪSU PIENĀKUMS IR PIEDALĪTIES UN IZDARĪT IZVĒLI!

Oktobris 2018.
Priekšsēdētāja sleja.

Jau pavisam drīz – šajā sestdienā – norisināsies Saeimas vēlēšanas, kas ir viens no četrgades svarīgākajiem notikumiem valstī. Tā kā dzīvojam absolūti demokrātiskā sabiedrībā, kurā ikkatram ir iespēja piedalīties lēmuma pieņemšanā, ar balsojumu paužot savu izvēli, tad mēs nedrīkstam pret to izturēties vienaldzīgi un palikt mājās. Ja darām tā, tad nākamajos gados mums nav tiesību kaut ko iebilst vai pārmest vēlētai varai par to, ka tā kaut ko dara nepareizi vai mums ne pa prātam. Diemžēl ļoti daudzi ļaudis Latvijā, bieži vien kādu līdzcilvēku vai sabiedrības daļas radītas inerces vadīti, izvēlas nepiedalīties vēlēšanās, nebalsot, aizbildinoties ar to, ka tāpat jau nekas nemainīsies. Ja mēs dzīvosim un domāsim ar šādu attieksmi, tad tiešām nekad nekas nemainīsies un nenotiks. Jā, iespējams, mēs joprojām nekādi nespējam tikt pāri tam, ka vienmēr gadu desmitos, pat simtos, esam bijuši spiesti cīnīties PRET kaut ko, būt svešu varu jūgā, bet brīdī, kad pašiem jālemj sava nākotne, jārisina ikdienas jautājumi un jāiestājas PAR kaut ko, mēs kļūstam pilnīgi bezspēcīgi. Un tad nāk prātā atkal tas retoriskais jautājums, vai latvietis maz ir gatavs savai valstij? Un diez vai valstij jāsāk ar sevi, bet gan mums katram pašam. Un vispirms to var izdarīt, atbildīgi veicot savu pilsoņa pienākumu, piedaloties vēlēšanās.

To noteikti ir vērts darīt daudzu iemeslu dēļ. Viens piemērs. Jo mazāk iedzīvotāju piedalās vēlēšanās, jo mazāks nobalsojošo skaits nepieciešams, lai kvalificētos – šajā gadījumā -iekļūtu Saeimā. Tā ir vienkārša matemātika. Bet, kā lai neatceras zemo Eiropas parlamenta vēlēšanu aktivitāti (tikai 30%), pateicoties kam iespēja iegūt Eiropas parlamenta mandātu bija Latvijas valstij nedraudzīgiem politiķiem. Otrs moments – ir jāpiedalās vēlēšanās, jo šogad ir ļoti plašs un gana saturīgs piedāvājums izvēlei – gan pārbaudītas, kvalitatīvas un prognozējamas vērtības, gan atsevišķi daudzsološi jauni spēki. Protams, mums katram kritiski ir jāizvērtē gan piedāvājums, gan mūsu izvēle, jo brīvvalsts laikā daudz grābekļiem virsū jau ir kāpts.

Lai arī kāda būs mūsu katra izvēle, nākamajā dienā pēc vēlēšanām dzīve turpināsies. Negaidīsim to, ka vēlēšanas pēkšņi visu pārvērtīs un notiks brīnumi, jo tā tas nebūs. Tajā pat laikā vēlreiz gribu uzsvērt, ka šī ir ne vien mūsu iespēja izvēlēties, bet arī mūsu pienākums. Un aicinu ikvienu novērtēt to, ka mums ir iespēja dzīvot demokrātiskā sabiedrībā, demokrātiskā valstī, kurā sabiedrība pati izvirza savus pārstāvjus lēmējvarā un tādējādi pati lemj savu nākotni.

 

Indriķis Putniņš, Vecpiebalgas novada domes priekšsēdētājs

Saistītie raksti

Back to top button