DOMES PRIEKŠSĒDĒTĀJS

REFORMU GAIDOT…

Februāris 2019. Priekšsēdētāja sleja.

Beidzot tas ir noticis – jaunā Latvijas valdība ir apstiprināta. Gaidīšana bija ļoti ilga. Taču, kā mēs zinām – labs nāk ar gaidīšanu. Cerams, ka tā tiešām šoreiz būs.

Jau savā pirmajā darba nedēļā valdība kopā un katrs ministrs atsevišķi ir uzņēmuši pamatīgu jaudu. Cits vairāk, cits mazāk. Arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce, kurš nepārprotami ir licis saprast – administratīvi teritoriālā reforma būs. Vismaz tā tiks gatavota – tur šaubu nav. Un tas savukārt nozīmē, ka iespējamība mums 2021. gada vēlēšanas sagaidīt citā, jau plašākā pašvaldībā, ir lielākā beidzamo 10 gadu laikā.

Par reformu kā tādu beidzamā pusgada laikā jau vairākkārt esmu savu viedokli paudis. Un tas ir nemainīgs arī šobrīd. Apzinoties administratīvo sadrumstalotību un pašvaldību kapacitātes dažādību valstī kopumā, protams, ir jāraugās šo jautājumu sakārtošanas un pilnveidošanas virzienā. Bet vienlaikus nav jēgas veikt reformu tikai reformas pēc, mehāniski kaut ko apvienojot un gala rezultātā it nemaz negarantējot iedzīvotājiem jelkādus ieguvumus. Lūk, šis noteikti būs vislielākais jaunās valdības un ministra izaicinājums – pirmkārt, garantēt iedzīvotājiem taustāmu labumu no potenciālās reformas, kā arī pārliecināt iedzīvotājus par reformas nepieciešamību, jo vienreiz jau aplauzušies esam. Brūces, kas pirms 10 gadiem tika uzplēstas, teju ir sadziedētas, bet rētas vēl ilgi būs redzamas.

Ministrs ir solījis, ka noteikti tiksies ar pašvaldību iedzīvotājiem un skaidros reformas nepieciešamību un tās saturu. Grūti spriest, vai tiešām viņš aizbrauks līdz katrai pašvaldībai, taču, ja atbrauks, tad mums, iedzīvotājiem, ir jābūt neatlaidīgiem un  aktīviem, prasot skaidras atbildes uz jautājumiem, kas mūs sagaida nākotnē – vai no Cēsīm labāk varēs saredzēt nomales pagastu vajadzības, vai būs iespēja ātrāk reaģēt uz aizsnigušu ceļu iztīrīšanu, vai nebūs jāmēro daudz tālāks ceļš, lai saņemtu pakalpojumus, kurus ikdienā esam pieraduši saņemt uz vietas? Iespējams, uz visiem šiem jautājumiem tiks sniegtas skaidras, saprotamas un iedzīvotājus apmierinošas atbildes, un tad būs labi. Taču pagaidām šķiet, ka pat tie, kas diendienā strādā ar pašvaldību jautājumiem valsts institūcijās, tā īsti netic, ka šāda reforma var būt jēgpilna. Cerēsim uz to labāko un rūpīgi sekosim šiem procesiem līdzi!

Indriķis Putniņš, domes priekšsēdētājs

Saistītie raksti

Back to top button