DOMES PRIEKŠSĒDĒTĀJS

SAEIMA LEMJ PAR NOVADU REFORMU

Marts 2020. Priekšsēdētāja sleja.
Cienījamie Vecpiebalgas novada iedzīvotāji!
Par administratīvi teritoriālo reformu (saīsinājumā – ATR jeb tautā saukto pašvaldību reformu) sabiedrībā, publiskajā telpā un mediju vidē tiek runāts nemitīgi. Arī šeit -„Vecpiebalgas Novada Ziņās” – esmu vairākas reizes sniedzis gan manā kompetencē ietilpstošo informāciju, gan paudis savu viedokli. Domāju, ka atkal ir pienācis laiks iedzīvotājiem atgādināt par šo reformu, jo šonedēļ – 5. martā – plānota Saeimas plenārsēde, kurā reformas likumprojekts tiks izskatīts otrajā lasījumā.
Saeimas komisija, kas speciāli – un tas Saeimas darba praksē ir retums – ir izveidota šī likumprojekta izskatīšanai un tālākai sagatavošanai, kopš gada sākuma ir vērtējusi visus iesniegtos, pāri par 300 priekšlikumiem, kas bija vērsti uz likumprojekta sākotnējās redakcijas izmaiņām. Priekšlikumi bija dažādi – sākot no konceptuāliem grozījumiem par reformu pēc būtības (piemēram, 2. līmeņa pašvaldību izveide – tās ir tādas, kā savulaik bija rajoni), beidzot ar virkni priekšlikumiem par iecerēto robežu izmaiņām. Komisija pacietīgi izskatīja visus priekšlikumus, tikās ar visām Latvijas pašvaldībām, visus uzklausīja, taču gala rezultātā reforma tiek virzīta uz izskatīšanu Saeimas plenārsēdē praktiski ar sākotnējās redakcijas minimālām izmaiņām.
Vienā jaukā februāra piektdienā arī man bija tas gods piedalīties Saeimas atbildīgās komisijas sēdē. Tur bijām aicināti vienlaikus kopā ar pārējām potenciāli jaunveidojamajā Cēsu novadā ietilpstošajām pašvaldībām. Teikšu godīgi – atrodoties tur, nebija nedz nolemtības vai kauna sajūta, vai kāda cita noskaņa, kas radītu diskomfortu. Jutāmies labi, un sapulces dalībnieki, tostarp komisijas deputāti – ne vien opozīcijas, bet arī koalīcijas – ļoti novērtēja mūs un to, kādi mēs esam šobaltdien. Protams, gala rezultātā balsojums bija bez pārsteigumiem, un komisija atbalstīja ministra Pūces piedāvāto versiju. Un tas ir vismulsinošākais šajā visā stāstā, ka pat koalīcijas deputāti dažubrīd esošās pašvaldības, ja ne nu gluži slavē, tad vismaz atļaujas kautrīgi paklusēt, acīmredzot labi saprotot to, ka īsti lāgā šī reforma nav.
Lai vai kā arī būtu, es aicinu iedzīvotājus rūpīgi sekot līdzi tam, ko lems likumdevējs. Un joprojām cerēt, ka ministrs Pūce savu solījumu turēs un vismaz reizi līdz nākamajām pašvaldību vēlēšanām atbrauks arī uz mūsu novadu, lai iedzīvotājiem klātienē izskaidrotu reformas būtību un atbildētu uz neskaidrajiem jautājumiem. Ja arī likums tiks pieņemts tādā redakcijā, kādu iecerējusi atbildīgā ministrija un Vecpiebalgas novada pašvaldība turpmāk ietilps lielajā Cēsu novadā, tāpēc dzīve mūsu pagastos neapstāsies. Bet lielākoties tas būs atkarīgs no mums pašiem, cik spēsim mobilizēties un būt vienoti, kaut vai vēlot jaunās pašvaldības domi nākamā gada jūnijā. Jo neviens cits mūsu vietā to nedarīs.

Indriķis Putniņš, domes priekšsēdētājs

Saistītie raksti

Back to top button