DOMES PRIEKŠSĒDĒTĀJS

ZINĀTKĀRU UN DROŠU JAUNO MĀCĪBU GADU!

Septembris 2021. Priekšsēdētāja sleja.
Sācies jaunais mācību gads. Domāju, ka pedagogi, vecāki un arī skolēni visvairāk vēlas, lai šis mācību cēliens no septembra līdz pat nākamā gada vasaras sākumam norisinātos klātienē. Novada izglītības iestādēs veikti nepieciešamie remonta darbi, tie vēl turpinās Cēsu 2. pamatskolā un Cēsu Valsts ģimnāzijā. Esam piesaistījuši papildu līdzekļus ventilācijas izbūvei valsts ģimnāzijā. Augusta nogalē ekspluatācijā nodota Vidzemes Tehnoloģiju un Dizaina tehnikuma dienesta viesnīca Valmieras ielā. Tajā drīz jau būs iekārtojušies 128 tehnikuma audzēkņi, un blakus esošie mācību korpusi kopā ar viesnīcu veido kompaktu izglītības kompleksu jeb, kā tagad mēdz teikt, “burbuli”. Nelielu tehnisku sarežģījumu dēļ nedaudz kavējas Pilsētas vidusskolas piebūves nodošana, bet plānojam, ka jau septembra pirmajā pusē visi darbi būs noslēgušies un jauno ēku atvērsim skolēniem. Turpinās arī stadionu rekonstrukcija Priekuļos, Vecpiebalgā un pie Stalbes pamatskolas.
Skaidrs, ka izglītības infrastruktūras atjaunošana un pilnveidošana arī turpmāk būs pašvaldības prioritāte, jo pretēji tendencēm kopumā valstī, Cēsu novadā skolu un bērnudārzu audzēkņu skaits aug. Ja salīdzinām ar pagājušā gada 1. septembri, šogad izglītības iestādēs būs par gandrīz 400 bērniem vairāk. Jāatzīmē, ka audzēkņu pieaugums ir gan pilsētas, gan lauku skolās un bērnudārzos. Tas nozīmē, ka Cēsu novads ir pievilcīga dzīves vieta ģimenēm ar bērniem, kas pārceļas uz dzīvi reģionos no lielajām pilsētām vai atgriežas no ārzemēm.
Septembrī vizītē Cēsīs ieradīsies izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece, runāsim ar viņu arī par finansējumu, kas nākamajā plānošanas periodā būs pieejams izglītības infrastruktūras modernizācijai. Strādāsim, lai arī turpmāk izglītības kvalitāte būtu tas magnēts, kas piesaista ģimenes mūsu novadam.
Nozīmīgs un ļoti gaidīts notikums bija jaunā sociālo pakalpojumu centra “Pērle” nodošana ekspluatācijā. Svinīgajā ceremonijā piedalījās ar labklājības ministrs Gatis Eglītis. Viņš augstu novērtēja gan ēkas gaišo, atvērto arhitektonisko risinājumu, gan misiju – palīdzēt cilvēkiem ar garīga rakstura un funkcionāliem traucējumiem iekļauties sabiedrībā. Tagad ēka jāiekārto, lai pēc iespējas ātrāk varētu vērt durvis pirmajiem klientiem.
Augustā noslēdzās jaunās domes vadības iepazīšanās braucieni uz bijušajiem novadiem. Kopīgais iespaids ir labs, un varu droši teikt, ka katrā lauku teritorijā ir savas pērles. Jāatzīmē, ka visas pašvaldības ir ļoti rūpējušās par ciemu, pagastu kultūras iestādēm. Kultūras, tautas nami atjaunoti, modernizēti – prieks skatīties. Laikam jau pelnīti latviešus dēvē par dziedātāju un dejotāju tautu. Protams, arī bibliotēku un skolu infrastruktūra visur ir mūsdienu līmenī. Gandrīz visās apvienību pārvaldēs noslēdzas ceļu vai to posmu atjaunošanas darbi, kā arī tiek uzsākti jauni projekti. Ceļu rekonstrukcija ir nozīmīga aktualitāte lauku teritorijās, un šo darbu turpināsim.
Izbraukuma tikšanās reizēs un arī darba sanāksmēs aktīvi diskutējām par to, kā labāk jaunajā novadā veidot vienoto nozaru pārvaldi. Katrā vietā ir savas iestrādes, ierasti risinājumi, veiksmīgi piemēri. Tāpēc svarīgi ir nesasteigt, rūpīgi izvērtēt visu bijušo novadu pieredzi un nonākt pie optimāla pārvaldes modeļa. Nopietns pārbaudījums būs jaunā novada budžeta izstrāde nākamajam gadam. Darba gaitā būs jāsinhronizē saistošie noteikumi, kuriem ir ietekme uz budžetu, jāvienojas par nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumiem, atbalsta programmām, jāsaskaņo lauku apvienību un centrālās pārvaldes aprēķinu metodes. Un beigās jāizstrādā budžets, kas atbilst domes deputātu noteiktajām prioritātēm. Tas būs apjomīgs un sarežģīts uzdevums, bet esmu pārliecināts, ka to paveiksim.
Jaunajā mācību gadā novēlu visiem izturību, nerimstošu zinātkāri un galvenais – labu veselību. Respektēsim ierobežojumus, sargāsim sevi un apkārtējos, darīsim visu, lai šis būtu pilnvērtīgs klātienes mācību gads!

Jānis Rozenbergs, Cēsu novada domes priekšsēdētājs

Saistītie raksti

Back to top button